WhatsApp Business Yayınlandı

Uzun süredir kullanıcılar tarafından beklenmekte olan WhatsApp’ın reklamsız ve işletmeler için özel olarak geliştirilen yeni versiyonu WhatsApp Business sonunda yayınlandı. Bu uygulama şu anda Endonezya, İtalya, Meksika, ABD ve Birleşik Krallık’ta test edilmekte. Önümüzdeki haftalarda ise Türkiye de dahil olmak üzere diğer ülkelerde de yayına geçmesi bekleniyor.

Belirli bir sıra dâhilinde dünya geline yayılacak olan uygulamada, ülkemizde de ilerleyen zaman diliminde Google Play üzerinden indirilebilecek. Şimdilik Android işletim sistemleri için sunulacak uygulamanın iOS versiyonunun ne zaman geleceği konusunda bir bilgi henüz yok. WhatsApp’ın standart sürümünden farklı özelliklere sahip olan bu sürümü küçük işletmeler için ücretsiz olarak yayınlandı. Bu yeni sürüm ile birlikte küçük işletmelere müşterilere daha kolay bir şekilde dönüş yapılmasını, kişisel ve işle ilgili mesajların ayrılmasını hedefliyor.

WhatsApp Business Neler Getiriyor

Peki WhatsApp’ın bu sürümünde standart sürümünden farklı bizlere neler sunuyor. WhatsApp business ile birlikte gelen en büyük yenilik kullanıcıların artık işletmeleri için profil oluşturabilecek olmaları. Böylece müşterilere, işletmenin tanıtımı, e-posta veya mağaza adresi ve web sitesi bağlantısı gibi bilgiler sağlanmış olacak.

Bu özelliklerin yanı sıra işletmeniz ile ilgili sıkça sorulan sorular için hazır cevaplar hazırlayabileceksiniz. Aynı zamanda mesajlarınız okunma istatistiklerine de ulaşma imkânınız olacak. Müşteri tarafından bakılacak olursa artık kullanıcılar bir işletme ile mesajlaştıklarını anlamakta zorlanmayacaklar. Bu özelliklerine ek olarak ise aldığınız mesajlar üzerinde kontrol sahibi olmaya özelliği de aktif olarak devam edecektir; dilerseniz işletme numaralarını da engelleyebilecek ve mesajları ‘spam’ olarak kaydedebileceksiniz. Twitter’da hali hazırda kullanılmakta olan onaylı hesap sistemi WhatsApp Business yenilikleri ile birlikte mesajlaşmalarımızda hayatımıza giriyor.

WhatsApp Business ayrıca WhatsApp Web sayesinde bilgisayarlarda kullanılabilme özelliğini de kullanıma sunuyor. Üstelik WhatsApp tarafından kullanıma sunulan bu birçok özelliğe rağmen bu özellikler için yeni bir uygulama indirmenize gerek kalmayacak. Tüm özelliklere hali hazırda kullanmakta olduğunuz uygulamanız üzerinden erişebiliyor olacaksınız. Uzun zamandır beklenen bu yenilikler kullanıcılar tarafından ne kadar kabul görür ya da daha önce WhatsApp tarafından ücretli olacağı açıklanan hizmetin ücretsiz olarak kalıp kalmayacağını zamanla göreceğiz.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir