Sporda Ve Spor Branşlarında Sakatlanma Ve Yaralanma

Spor salonunda düzenli olarak çalışıyorsanız veya eklem bölgesini zorlayan bir aktivite ile uğraşmanız durumunda sporda sakatlanma ve yaralanma riskini de taşıyabilirsiniz. Spor yaparken kemik, kas, eklem veya doku bölgesi üzerinde sakatlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu sakatlıkları dikkate alarak tedavi ettirdiğiniz zaman tekrar ortaya çıkmasını ya da kronikleşmesini de engelleyebilirsiniz. Bununla beraber küçük sakatlıkları göz ardı etmeniz durumunda kronikleşme ve vücudunuz üzerinde kalıcı hasar bırakma riski ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle futbol ya da basketbol gibi sporlarda rakiple temas halinde bulunursunuz. Bu tür mücadele gerektiren branşlarda ortaya çıkan sakatlıklar kemik kırılması veya bilek burkulması şeklinde olabilir. Bu sporda yer alan kuralların bir bölümü sakatlıkları engellemeye yönelik olsa bile çarpışmalarla ortaya çıkan sporda sakatlanma ve yaralanma bilinemediğinden zor önlem alınmaktadır. Belirli bir zamanda ortaya çıkan engellenebilir olan sakatlıklar bulunmaktadır.

Sakatlanma Neden Olur?

Hatalı Uygulama

Spor sırasında sakatlıkların pek çoğu spor veya egzersiz tekniği ile ilgili olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı sakatlıklar sebep olduğu sporun ismiyle anılabilmektedir. Belli bir sporu gerçekleştirirken yanlış teknik kullanmak ve aynı hatayı devamlı uygulamak dokuların zarar görmesine neden olmaktadır.

Yetersiz Ekipman

Spor ayakkabı ve koruyucu ekipmanlar gibi darbe durumunu önlemeye yönelik ürünlerin kullanılmaması sakatlığa neden olabilmektedir. Spor yaparken mutlaka darbeyi emen bir spor ayakkabı tercih etmeniz gerekmektedir.

Aşırı Yükleme Sorunu

Vücut dokuları belirli derecede zorlanmayı kaldırabilir. Ancak alışık olmadığınız ani yüklenmelerde sakatlık riski yükselmektedir. Bu nedenle yapacağınız çalışmalarınızın sıkılığını ve zorluk derecesini belirlerken vücudunuzu dinleyin. Çalışmaya hafif tempodan başlayarak yavaş yavaş artırmak en sağlıklı yöntemdir.

Yetersiz ısınma hareketleri

Vücudumuzda yer alan pek çok dokuısındığı zaman daha fazla yük taşıyabilme yeteneğini içerisinde bulundurmaktadır. Spora başlamadan ısınma hareketleri kanın doku içerisine yayılmasını ve kasların daha kolay çalışmasını sağlamaktadır. Spor öncesi ısınma konusunda bir miktar bilinç olmasına rağmen spor sonrası uygulanan soğutma işlemi farkındalığımız oldukça yetersizdir. Spordan önce ısındığımız gibi, yapılacak egzersizden sonra vücudu normal temposuna düşürmek için mutlaka hafif aktivitelerle soğutmak gerekmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir