Spor ve Kemik Erimesi Arasındaki İlişki

Günümüzün en büyük problemlerinden bir tanesi hareketsiz hayat sürmektir. Özellikle masa başı işlerde çalışmaya devam eden insanlarda kemik erimesi ya da duruş bozuklukları gibi pek çok olumsuz problem görülebilmektedir. Günümüzde spor ve kemik erimesi arasındaki ilişki son derece önemlidir. Kemik erime problemlerinin önüne tam olarak geçmek için doğru beslenme ve düzenli hareket gerekmektedir. Pek çok insan vücudundan gelen uyarıları dikkate almamaktadır. Bize yapılan uyarılara kulak vermek pek çok hastalığın daha başlamadan fark edilmesine neden olabilmektedir. Tüm hastalıkların başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi için erken tanı gerekir.

Kemik erimesi kemik yapısının daha ince ve kırılmalara daha yatkın oldukları bir problem olarak bilinmektedir. Kemik yapısı osteoporozdan etkilenmektedir. Bununla beraber en çok kırılma riski olanlar kalça ve omurga bölgesidir.

Semptomları bulunmamasından dolayı genel olarak anlaşılmamakta ancak kırık meydana geldiğinde fark edilmektedir. Bu tür kırılma sorunları, ayaktayken düşme gibi ufak bir çarpmayla ortaya çıkabilir. Omurga kırıkları ağrı ortaya çıkmadan oluşmaktadır. Bu tür problemlerde omurga kırığı anlaşılmamakta ve osteoporoz tanısı tesadüfi olarak ortaya çıkmaktadır.

Hemen Yürümeye Başla

Fiziksel aktivite insanların kemik sağlığını korumaktadır. Kemik erimesi önlemesinde ve tedavisinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Yapılacak olan egzersizler sadece kemik sağlığını arttırmamakta ayrıca kas kuvvetini yükseltmektedir. Bu sayede düşmeler sonucu kolayca oluşabilecek kırıklar da önlenmektedir.

Osteoporoz konusunda yapılacak en iyi egzersizler, vücut ağırlığının tam olarak taşındığı yürüyüş ve koşu gibi egzersizlerdir. Bu egzersizler genel olarak sağlığın yükselmesini ve kemik kaybının azalmasını sağlamaktadır. Yapılacak olan çalışmalar omurganın ön tarafa doğru eğilmesini ve bunun neticesinde ortaya çıkabilecek kırıkları önlemede oldukça önemlidir. Pilates gibi farklı egzersiz yöntemleriyle sağlanabilecek kuvvet artışı ile beraber günlük aktivitelerden zarar görme riskini son derece düşmektedir. Aşağı ve yukarı yönde yapılacak ani hareketlerde vücuda zarar en alt seviyeye indirilmektedir. Spor ve kemik sağlığını iyileştirmesinin yanında dayanıklılığı yükseltmede, kalp sağlığını iyi duruma getirmede ve kolesterolü dengelemede son derece yardımcı uygulamalar olarak yer almaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir