Sony 8k Tv İle Gözleriniz Renklenecek

Amerika Birleşik Devletlerinde 1950 yılında ilk renkli televizyonun çıkmasıyla birlikte günümüze gelene kadar televizyon teknolojileri bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir hızla gelişti. HDFull HD, 4K devam eden bu teknolojik gelişmeler nihayet 8k teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte bir sonraki seviyeye ulaştı. Görsel teknolojiler konusunda alanında öncü ve yenilikçi firmalar denilince akla ilk gelen firmalardan olan Sony den ilk 8k teknolojisine sahip televizyonların gelmesi sizleri şaşırtmamış olsa gerek. İlk açıklamalarda 2020 yılında yapılacak Tokyo Olimpiyatlarını hedef olarak belirleyen firma bu belirlenen tarihten öncede 8k görüntü teknolojisi ile buluşturma ihtimali hiç azımsanmayacak kadar fazla. Henüz 4k görüntü teknolojisine sahip televizyonların bile yaygınlaşma aşamasını tam olarak tamamlamışken 8k görüntü teknolojisine sahip televizyonların piyasaya çıkacak olması televizyon görüntü teknolojisinin ne denli hızlı geliştiği hakkında bilgi veriyor açıkçası.

8k Televizyon Özellikleri

8k teknolojisi her ne kadar bizlere uzak kalsa da pek çok teknolojik gelişmeyi beraberinde getiriyor. 8K televizyonların özellikleri konusunda ise henüz bir açıklama yapılmadığını da belirtmemiz gerekir. Ancak Hem firma tarafından yapılan açıklamalar hem de çeşitli teknoloji siteleri tarafından elde edilen sızıntı bilgiler bizleri az çok hangi yenilikleri konusunda bilgi veriyor.

HDMI standardı, televizyonlar, yayın altyapıları şimdiden yeni çözünürlük için kendilerini hazırlıyorlar. Yeni 8k teknolojisi bizlere sunduğu en önemli yenilik 10000 nit seviyesine kadar çıkabilen parlaklık seviyesidir. En son nesil güçlü X1 ultimate işlemcilere sahip bu teknoloji harikası televizyonlarla Sony bizlerin kalbini fethetmeye çalışacak. İlk yapılan açıklamalara bakacak olursak televizyonlar uhd tv özelliklerine sahip olacak. 85 inchlik boyutuyla bu televizyonlar adeta görüntüyü yaşıyormuş hissini uyandırıyor. Her ne kadar bu teknoloji harikası televizyonlar için 2020 yılını bekleyecek olsak da çalışmaların hızla devam ettiğini açıklayan Sony, hali hazırda teknolojik altyapının hazır olduğunu prototip ve seri üretim çalışmalarının devam ettiği hakkında açıklamaları bulunmaktadır.
Bu yeni 8k görüntü teknolojisinin neler getirecek olduğunu henüz tam olarak bilmesek de 4k teknolojisiyle çığır atlayan televizyon teknolojileri için 8k teknolojisinin hani bir çağ başlatacağını tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir