Kalp Sağlığı İçin Fakir Beslenme Önerisi

Kalp sağlığını korumak için çeşit olarak zengin fakat miktar konusunda günlük ihtiyacı kadar beslenilmesi gerektiğini belirten uzmanlar kalp sağlığı için fakir beslenmenin gerekli olduğunu belirtiyor.Dünya üzerinde 3,5 milyon kalp hastası yer almaktadır. Hareketsizhayat aktivitesinin kalp hastalığına davetiye çıkarmaktadır. İnsanlar spor yaparak ya da sigarayı bırakarak kalp hastalığını önleyeceğini ifade eden uzmanlar hareketsiz hayat ve kötü beslenme alışkanlıkları gibi kendi elimizde olan, değiştirilebilir risk koşullarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Uzmanlar kötü bir hayatın yanında bir de genetik miras olarak alınan kalphastalığına yatkınlık durumları bulunmaktadır. Bununla beraber en çok kalp hastalığı sürecine götüren ise kendi elimizde bulunan ve bir türlü düzeltmediğimiz risk faktörleridir. Bukötü yaşam nedeniyle kalp damar hastalıkları er ya da geç ortaya çıkabilmektedir. Bu risk faktörlerini ortadan kaldırmanın en etkin yollarından birisi ise sağlıklı yaşamdır.

Alınacak Önlemler

Hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenmenin insanlar üzerinden kronik hastalıklara yol açacağını belirten uzmanlarsağlıklı beslenme ve hareketli bir hayata sahip olmanın birçok kronik hastalığa iyi geldiğini açıklamıştır. Bununla beraber kalp damar hastalıklarını da önleneceğini belirtmiştir. Ülkemizin mutfağı son derece sağlıklı besinlerden oluşmaktadır. Özellikle zeytinyağlı yiyecekler, sebze ve meyve yönünden şanslı bir konuma sahibiz. Bu avantajı kullanarak bizde sağlıklı hayatın kapısı kolayca aralayabiliriz. 45 yaşından sonra boyu kalp yetersizliği ihtimali%20 olarak tahmin edildiği zaman toplumda görülme sıklığı yetişkinlerde oldukça düşüktür.

Yapılan araştırmalara göre2023’te 60 yaş üstünde 60 milyondan fazla kişi olacak. Bu nüfusun yaklaşık olarak %10 kadarında kalp yetersizliği ortaya çıkacaktır. Bu yaklaşık olarak 1,5 milyon kalp yetersizliği bulunan yaşlı bir kesimle karışılacağımızı açıklamaktadır. Bu yüzden kalp damar sağlığımız konusunda kalp dostu yiyeceklere yönelmemiz gerekmektedir. Kalp sağlığı için fakir beslenmegerekir. Özellikle genç yaştan itibaren sahip olduğumuz beslenme alışkanlıklarına çok fazladikkat edilmesi gerekir.Bununla beraber insanların hareketsiz yaşamdan ve sigaradan da uzak durarak hayatlarını daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi son derece önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir