Grip Nedir? Neler İyi Gelir

Her yıl milyonlarca kişiyi pençesine alan grip hakkında “Grip Nedir?” sorusu sorulduğunda buna birçok cevap verilir.  Çünkü genelde, soğuk algınlığı ile karıştırılır. Bunun nedeni bronşit, zatürre gibi hastalıkların grubundan olmasıdır.

Grip bulaşıcı bir virüs nedeniyle ortaya çıkar. A, B ve C olarak üç tipte görülmektedir. A virüsü kuş, at ve domuz türü hayvanlardan kaynaklanan virüslere denir. H ve N isimli proteinler bulunduğu için adlandırılırken bu iki protein eklenir. (H1N1 domuz gribi gibi). B ve C grubu da insanları enfekte etmektedir.

Her yıl insanlar çeşitli aşılar yaptırarak virüsten korunmaya çalışır ancak virüsler her zaman insan bağışıklık sistemine yeterli etkiyi sağlamaz.

Gribe Karşı Neler Yapılır?

Grip virüsü olan influenza her yıl değişiklik göstermektedir. Vücut bağışıklık kazansa ya da aşılar uygulansa da virüs değiştiği için savaşmak zor bir hale gelir. 2 yılda bir değişen bu virüs, 10-40 yılda bir gibi sürelerde ise ciddi bir yaygınla kitlesel ölümlere neden olabilir. Hayvanlardaki virüsler insanlara yayılınca daha tehlikeli hale gelebilmektedir.

Grip Nasıl Bulaşır?

Grip hızla bulaşan bir hastalıktır. Hapşırık, öksürük sonucu havaya saçılan damlacıklarla bulaşan virüs hasta kişinin kullandığı eyaların kullanılmasıyla da yayılabilir. Gribin belirtileri genelde hastalık bulaştıktan 2 gün sonra ortaya çıkar.

Grip Belirtileri

Genelde ani başlayan bir ateşle işaret eden grip belirtileri genelde 39-40 seyreden ateşle birlikte aşağıdaki durumlardır:

  • Üşüme, titreme,
  • Baş ağrısı,
  • Halsizlik,
  • Öksürük,
  • Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı,
  • Göğüste yanma ve rahatsızlık,
  • Ishal,
  • Kusma,
  • Gözlerde sulanma gibi etkileri vardır. Bu etkiler çocuk ve yaşlılarda KOAH gibi hastalıklarda çok daha ağır seyredebilmektedir.

Grip Nelere Yol Açar?

Grip bazı hastalıklara da davetiye çıkarır. Bronşit, zatürre, sinüzit başta olmak üzere; çocuklarda reye sendromu, menenjit, kan zehirlenmesi gibi sorunlara neden olabilirler.

Grip Tedavisi Nasıl Olur?

Grip tedavisine tavuk suyu çorbası ve ona benzer içecekler veya yemekler iyi gelebilir. Fakat mutlaka yukardaki belirtiler söz konusu olduğunda doktora gidilmeli, tetkikler yaptırılmalı ve ona göre tedavi uygulanmalıdır. Bazı grip virüsleri öldürücü olabildiği için hastane şartlarında erken tedavi şarttır.

Bu Yazıyı Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir