Google’ın İnternet Geçmişinizi Kaydetmesi Nasıl Önlenir

Google’ın İnternet Geçmişinizi Kaydetmesi Nasıl Önlenir

Çağımız gerçek anlamda internet çağı haline gelmiştir. Artık insanlar alışverişleri de dâhil hemen hemen her şeyi internet üzerinden yapmaya başlamışlardır. Ve internette en çok kullandığımız arama motoru Google’dır. Bu her şeyi bulabildiğimiz devasa arama motorunu, internet üzerinden yaptığımız her şeyi kaydetmektedir. Bu durum insanların aklına güvenli internet nasıl oluşturulur sorusunu getirmektedir.

Bunu yapmanın ve geçmişteki internet geçmişinizi temizlemenin yolları bulunmaktadır. Bu adımları uyguladığınız zaman internet geçmişinizi tamamen sileceğiniz gibi, bir daha Google tarafından böyle bir kaydın oluşturulmamasını sağlamaktasınız.

Google İnternet Geçmişi Temizleme

Google internet geçmişi temizleme işlemi sayesinde bugüne kadar Google üzerinden yaptığınız tüm internet geçmişinizi silebileceksiniz. Ve daha sonraki aşama olan Google’ın internet geçmişinizi kaydetmesinin önüne geçmek için adımları uygulayacağız.

  • İlk olarak Google hesabınızla, arama geçmişinizin ve internet geçmişinizin silinmesini istediğiniz cihazda oturum açın.
  • Daha sonra ise Google Web ve Uygulama Etkinliği sayfasına tıklayın.
  • Bu bölümde sayfada yaptığınız ve gezdiğiniz internet siteleri görünecektir.
  • Buradan silmek istediğiniz aramaları ve sayfaları seçin ve üst tarafta yer alan ‘’sil‘’ sekmesine tıklayın.
  • Böylelikle istediğiniz geçmiş etkinlikleri silmiş olmaktasınız.
  • Arama ve gezinme yaptığınız tüm etkinliklerin silinmesini istiyorsanız, üst tarafta bulunan menüden sırası ile Silme Seçenekleri, Gelişmiş, Tüm Zamanlar, Sil aşamalarını tıklayarak bu işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bundan dolayı silme işlemi bitene kadar sabırla bekleyiniz.

Google İnternet Geçmişi Kapatma

Google internet geçmişinin silinmesi işleminden sonra bir daha Google tarafından gezilen sitelerin ve yapılan aramaların bir daha kayıt altına alınmaması için bazı ayarlamalar yapılmalıdır. Google internet geçmişi kapatma ayarları ile artık böyle bir sorun ortadan kalkacaktır. İnternet geçmişini kapatmak için ise;

  • İlk olarak Google hesabınının bağlı olduğu cihazda oturum açılmalıdır.
  • Daha sonra ise Google Etkinlik Kontrolleri sayfasına tıklanmalıdır.
  • Burada bulunan “Aramalarınız ve göz atma etkinliğiniz” seçeneği pasif hale getirilmelidir. Bu sayede artık hiçbir etkinliğiniz kayıt altına alınamayacaktır.
Bu Yazıyı Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir