Dokunma Hissi Sağlayan Biyonik El

Bilim adamları hastaların parmak uçlarınahis duymasına yardımcı olan dokunma hissi sağlayan biyonik el geliştirdi. Bilim adamlarıbiyonik elin hastaların parmaklarında gerçek hayattakine benzer hislerinortaya çıkmasına yardımcı olan bu ürün yakın zaman kamuoyuna sundu. Kolun üst tarafında yer alan sinirlere bağlanan bu elektronik kol, İtalya’dayaşadığı kaza nedeniyle elini kaybeden bir hastaya takıldı.

Biyonik kol takılan hasta laboratuvar testleri aşamasına gözleri bağlı olmasına rağmen biyonik kolla kaldırdığı nesnelerin şeklini açıklayabildi. Tıp dergisinde yayınlanan araştırmayı uluslararası bir ekip gerçekleştirdi. Bu çalışmayan çok sayıda robotik firmalar katıldı.Uzmanlar buprotez sayesinde gerçek zamanlı dokunma hissi ortaya çıkarıldığını açıkladı. Araştırmadaki asıl bilimsel yönden gelişme ise biyonik el değildir. Asıl ilerleme beyine his uyarıcılarını ileten elektronik sistemin başarılı bir şekilde çalışmasıydı.

Beyne Hissi İletiyor

Uzmanlarbiyonik ele dokunmayla ilgili ortaya çıkanverileritespit edebilen alıcı yazılımlarını ekledi. Bilgisayar algoritmaları kullanılarak ortaya çıkan elektrik sinyallerini sinirlerin algılayabileceği şekilde his durumuna getirildi. Yapılan ameliyatta elini kaybeden hastanın kolunun üst bölümünde yer alan sinirlere dört afet elektrot yerleştirildi. Yerleştirilen bu elektrotlar biyonik elin parmaklarındaki yapay alıcılara bağlı şekilde yapıldı. Bu uygulama sayesinde dokunma ve baskı hisleri ilk olarak beyne gönderildi. Yapılan testlerde önce elektrotların çalışıp çalışmadığını incelendi. Daha sonra ise elektrotlar biyonik ele bağlı durumdayken deneyler gerçekleştirildi.

Görmeden Hissetmenizi Sağlayacak

Biyonik el görmeye gerek kalmadan nesneleri kolayca algılayabildi.Biyonik el bu sayede karanlıkta bile kullanılabilen bir teknoloji durumuna getirildi. Nesnelerin yumuşak, sert ya da yuvarlak olduğunu kolayca algılayan biyonik elilk olarak domuzlar, sonra kadavralar üzerinde denendi.Uluslararası araştırma ekipleri hala bir prototip olarak bulunan biyonik kolun ev ortamında kullanılabilecek kadar küçültülmesi için çalışmalara devam ediyor.

Uzmanlar bu tür his veren biyonik ellerin yaklaşık olarak on yıl içinde ticari olarak satışa uygun hale getirilebileceğini açıkladı. Bu sayedegelecek yıllardanesnelerin dokusunu ve sıcaklığını da en şekilde hisseden biyonik ellerin yapımı sonunda başlıyor. Yakın zaman bu teknolojiler çok pahalı olsa da ileriki zamanlarda çok daha uygun fiyata satışa çıkabilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir